Pedicure

 

Do pielęgnacji stóp  przykładamy większą uwagę, kiedy zamierzamy je eksponować, a więc latem. Gdy za oknem pogoda przestaje sprzyjać noszeniu klapek. Zapominamy o tym, że także one wymagają naszej troski. Mając zadbane stopy, nie musimy martwić się o to, że podczas chodzenia odczuwać będziemy dyskomfort albo piekący ból. Używanie właściwych kosmetyków i odpowiednie zabiegi pozwolą nam na uniknięcie także wielu innych dolegliwości, takich jak wrastające paznokcie, nadmierna potliwość albo szorstkie pięty. Jedne z najczęstszych problemów, jakie dotykają nasze stopy związane są z powstawaniem na ich powierzchni odcisków. Ich pojawienie się wiąże się przede wszystkim z niewłaściwym dopasowaniem obuwia. Co jednak możemy zrobić, by bez narażenia się na ból nosić ulubione szpilki? 

Warstwa rogowa naskórka stóp łatwo przesusza się, co jest związane z brakiem gruczołów łojowych i dużą ilością gruczołów potowych. Natomiast specyficzne ułożenie włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej stóp powoduje, że jest ona mniej elastyczna i bardziej zwarta niż np. na łydkach. Tkanka podskórna jest cieńsza i pozbawiona niemal całkowicie komórek tłuszczowych. Natomiast naczynia krwionośne, chłonne i włókna nerwowe znajdują się bliżej powierzchni, przez co stopy są wrażliwe na niewygodę, np. piasek znajdujący się w bucie.

Zdrowa płytka paznokciowa jest połyskliwa, gładka , zaróżowiona, o wypukłej powierzchni grzbietowej. O wzroście i kondycji płytki paznokciowej decyduje macierz i łożysko. Choroby, które przebiegają z uszkodzeniem mikrokrążenia powodują powstawanie zmian na płytce paznokciowej wiodczynch dopiero po pewnym czasie , w maire wzrostu płytki . Zmiany te mogą mieć charakter przejściowy , ale czasami  przyjmuja formę zmian utrwalonych. Zmiany płytki paznokciowej uwidaczniają się w przebiegu różnych chorób , takich jak : cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolnośc żylna , niewydolność układu chłonnego , choroby metaboliczne , urazu i stany zapalne ( wirusowe, bakteryjne, grzybicze).

Zmiany patologiczne płytek paznokciowych:

  •   Zmiany zanikowe:

- zanik płytki paznokciowej

  •   Zmiany przerostowe:

-samoistne zwijanie płytki paznokciowej w rurkę

-szponowatość paznokci ( jest to stan, w którym następuje nasilony przerost i wykrzywienie płytki paznokciowej. Staje się ona matowa, twarda, gruba i przybiera ciemne zabarwienie

-zespół żółtych paznokci występuje w przypadku niewydolności układu chłonnego w przebiegu różnych chorób i objawia się pogrubienie płytki oraz podzielanie się bliższych części od podłoża

  •  Zmiany przebarwieniowe :

-bielactwo pospolite paznokcia ( porcelanowo- białe plamy w obrębie płytki o układzie kropkowatym, pasmowa tym lub nieregularnym.)

-bielactwo toksyczne ( zmiany o paskowate o mleczno-białym zabarwieniu, pojawiające się w przypadku ciężkich chorób zakaźnych, zatruć talem i arsenem

-zielone paznokcie pogrubienie płytki przyjmujące zielonkawe zabarwienie w wyniku zakażeń bakteryjnych

- ciemna smuga na paznokciach- pojawia się najczęściej w przypadku znamienia melanocytowego, łagodniej atypowej hiperplazji melnocytów lub w przypadku czerniaka złośliwego
-grzybica paznokcia

-Pleśnica paznokci- grzybicze zmiany zapalne spowodowane pleśniami, charakteryzujące się biało-żółtymi pasmami prześwitującymi przez płytkę paznokciową

- czerwony obłączek –stan, w którym występuje odgraniczony rumień obłączka. Rumień zanika pod wpływem ucisku płytki.  Objaw czerwonego obłączka Mozę towarzyszyć cukrzycy, przewlekłej obstuakcujnej chorobie płuc, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym i zawałowi serca.

  • Zmiany ukształtowania powierzchni płytki paznokciowej

- ubytki, wgłębienia – występują, jako zmiany towarzyszące łuszczycy przypominają formę pojedynczych dołków w paznokciu

-wcięcia, karby – poprzeczne wyżłobienie, powstałe w wyniku rozluźnienia blaszek płytki paznokciowej. Występują najczęściej w przebiegu takich chorób jak drożdżyca

-szorstkość paznokci- spowodowana licznymi drobnymi łuskami na paznokciach

-rozszczepienie paznokcia to oddzielanie się płytek paznokcia w dystalenej części na dwie lub więcej części

-łamliwość paznokci – to nadmierna kruchość i łamliwość, z znacznymi ubytkami wzdłuż bruzd podłużnych

-pterygium to stan, w którym płytka paznokcia dzielona jest przez fałd naskórkowy na dwie części

  •   Zmiany podłożu płytki paznokciowej

-oddzielanie się [płytki paznokciowej – stopniowe podzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. Początkowo płytka oddziela się od wolnego brzegu, a następnie od strony bocznych wałów w kierunku macierzy

-złuszczanie płytki paznokciowej – całkowite złuszczeni się płytki paznokcia i stopniowe oddzielanie się jej od podłoża.

  • Zmiany nabyte płytki paznokciowe

-paznokcie wrastając

-zanokcica- bakteryjne lub grzybicze zapalenie wałów paznokciowych z zaznaczoną bolesnością, obrzękiem i zaczerwieniem

 

 

 

 

Pedicure kosmetyczny: zabieg pielęgnacyjny obejmujący zmycie lakieru, skrócenie,  opiłowanie oraz oczyszczenie paznokci. W jego zakres zalicza się również usunięcie zgrubiałego naskórka ze stóp. 

Pedicure leczniczy: zabieg obejmujący czynności wykonywane przy pedicure kosmetycznym rozszerzony o zabieg usunięcia modzeli, nagniotków.

Przed rozpoczęciem zabiegu Kosmetyczka poinformuje o tym, jaki rodzaj pedicure jest konieczny po oględzinach stóp.

Pedicure kosmetyczny możemy również połączyć z trwałą stylizacją paznokci u stóp np. nałożenie żelu lub nałożenie lakieru hybrydowego ( pedicure hybrydowy). Tutaj możemy pomalować jednym kolorem paznokcie, zrobić French lub inne zdobienia na paznokciach np. kwiaty, cyrkonie itp. Również można paznokcie u stóp przedłużyć ( przedłużanie paznokci u stóp) jeżeli występuje taka konieczność.

 

W Naszym gabinecie ujrzysz swoje stopy w nowym, zdrowym świetle.  


Modzele

Ognisko hiperkeratozy skóry, czyli rogowacenia naskórka, które zazwyczaj powstaje na przedstopiu. Powstaje w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy. Uciskana, źle ukrwiona skóra obumiera, tworząc twarde narośla, tzw.modzele.  
Zabieg wykonywany w gabinecie jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Żeby całkowicie usunąć tego typu narośl czasami zabieg należy powtarzać .

Dla trwałych rezultatów zaleca się systematyczne korzystanie z pedicure co 1 – 2 miesięcy.
                                                                              


Czy Twoim problemem są odciski

Miejsca nadmiernie zrogowaciałego naskórka.

Powstają one w związku z ciągłym uciskiem na dany obszar. Zwykle tworzą się na palcach stóp (palce młoteczkowate) lub na podeszwach stóp, gdzie kości są bardziej wydatne i powodują ocieranie się skóry o but. W wyniku długotrwałego ucisku, skóra zaczyna się bronić i staje się coraz grubsza. Aby zapobiec uciskowi, komórki skóry rogowacieją jeszcze bardziej. Zdarza się, że warstwa rogowa nie może się oddzielić i powoduje powstanie rdzenia (trzpienia) wnikającego coraz głębiej. Czasami podrażnia on okostną i odczuwany jest ogromny ból.  Odróżniamy 9 rodzajów odcisków. Najczęściej rozpoznawalnymi są odciski twarde (Clavus durus), one też są najłatwiejsze do usunięcia.
 

    

 

 Jak pomożemy Ci usunąć odciski?

 

Usuwanie odcisków odbywa się za pomocą specjalistycznych płynów, które umożliwiają w miarę bezbolesne pozbycie się odciska.

 

 Czy Twoim problemem są Pękające pięty?
 

Przyczyną pękania pięt, jest bardzo sucha skóra, noszenie niewłaściwego obuwia oraz nadwaga. Sucha skóra występuje u osób starszych, często u diabetyków.  Zdarza się, że ludzie młodzi również zgłaszają ten problem.

Pęknięcia mogą mieć charakter szczelin w warstwie zrogowaciałej naskórka, czasami dochodzą nawet do skóry właściwej. Wtedy mogą krwawić i ropieć.  Likwidacja rozpadlin w piętach odbywa się za pomocą frezarki poprzez głębokie ścieranie wzdłuż pęknięć. Na pierwszym zabiegu ścieramy tylko tyle naskórka ile można. Leczenie pękających pięt wymaga czasu i współpracy ze strony pacjenta.  Konieczne jest stosowanie w domowych warunkach kompresów z odpowiednich maści, zawierających wysokiej jakości tłuszcze,  glicerynę, bisabolol oraz mocznik.  Przy problemie pękających pięt wskazane jest obuwie z pełną piętą.  Po zakończeniu kuracji, osoby z tendencją do pękania pięt powinny stosować profilaktycznie preparaty nawilżające stopy z dużą ilością mocznika  Walka z tą dolegliwością wymaga cierpliwości  i kosekwencji w postępowaniu.


       
 

Brodawki

Przyczyną powstawania brodawek jest wirus HPV. Wyjątkiem są brodawki cierniowe występujące na powierzchni stopy (najczęstsze umiejscowienie to paluch i pięty). Charakteryzują się również trzpieniem podobnie jak odcisk  i powodują ogromny ból.

W przypadku brodawki istnieje ryzyko rozniesienia jej po większym obszarze stopy (całe kolonie!). Uprawniony do jej usuwania jest tylko lekarz dermatolog!

Charakteryzuje je kalafiorowaty kształt, twarde krawędzie zewnętrzne, a czasami też małe ciemne punkty po środku zmienionego chorobowo obszaru. Niekiedy wyglądają jak szarobrunatne grudkowate narośla o chropowatej powierzchni. Często grupują się w kolonie, co stanowi dodatkową trudność przy ich usuwaniu. Przed podjęciem leczenia brodawek należy rozgraniczyć, czy rzeczywiście chodzi o tego typu zmianę skórną. Znanych jest kilka jego odmian odpowiedzialnych za powstawanie przeróżnych brodawek na całym ciele. Wnika on przez najmniejsze skaleczenie skóry lub błony śluzowe, ale zaraża tylko najbardziej powierzchowną warstwę skóry. 

W związku z dużym podobieństwem brodawki cierniowej i odcisku, zachodzi możliwość pomyłki.

 

 


Nie należy leczyć się samemu!

Zabiegi pedicure przeprowadzamy na produkatach firmy Camillen 60. Camillen 60 to uznanna Niemiecka marka i Nasz salon jako jedyny na podkarpaciu jest Salonem Certyfikowanym tej właśnie marki. Produkty Camillen 60 nie zawierają parabenów. W naszym gabinecie mamy w ofercie pełną game produktów do pielęgnacji domowej w tym: 

-Pianki pielęgnacyjne do stóp: FRESH BASIC- balsam w piance  do skóry normalnej z 2% mocznikiem,FRESH SENSITIV- balsam w piance do skóry wrażliwej z 5% mocznikiem, FRESH HYDRO balsma w piance do skóry bardzo suchej z 10 % mocznikiem, FRESH INTENSE- balsam w piance dpo skóry zrogowaciałej i popekanej z 15% mocznikiem, FRESH PROTECT- antygrzybiczy balsam w piance na pocące się stopy z 10% mocznikiem

-Popekane pięty: SCHRUDENCREME-krem do szorstkich i popęksnych partii skóry

-Zrogowaciały naskórek: HORNHAUT BALSAM- krem na zrogowacenia z 15% mocznikiem.

-Codzienna pielęgnacja: FUSSBALSAM- balsam do stóp z azulenem/kamforą/mentolem,  FUSSBALSAM PLUS- balsam do suchej skóry stóp z 5% mocznikiem, HYDRO-CREME - krem głęboko nawilżający z 5% mocznikiem

-Pocące sie stopy: FUSSSDEO BALSAM- balsam zapobiegający poceniu się stóp, FUSSDEO SPRAY- dezydorant do stóp w spray'u, KORPER-UND FUSSPUDER  - talk do ciała i stóp

-Seria antygrzybicza: FUDES LOSUNG- krople antygrzybicze ochraniające skórę i paznokcie, FUDES CREME- krem antygrzybiczy do skóry między palcami z mentolem i kamfora, FUDES pianka- pianka antygrzybicza z 10% mocznikiem,      FUDES SPARY- spray z ochroną antygrzybiczą do zdorwych stóp,

-Seria dla diabetyków: FUSSBALSAM DIABETIC- balsam intensywnie nawilżający z 10 % mocznikiem, FUSSDEO SPRAY MILD- bezalkoholowy dezydorant do stóp w spray'u, FUSSBADEOL- nawilżający olejek do kapieli stóp

-Zimne stopy: FUSSBALSAM SPEZIAL- balsam rozgrzewajacy z imbirem, BADESALZ CHILLI/ERDBEERE- rozgrzewająca sól do stóp truskawka i chilli

-Zmeczone nogi i stopy: EIS-GEL  - żel chlodzacy z mentolem, BEINBALSAM- balsam do zmęczonych, opuchnietych nóg i stóp, MASAGE FLUIN - płyn z kamforą i mentolem do nacierania obolałych mięśni i stawów.

 

Polecamy również na paznokci u stóp:

pedicure hybrydowy ZOBACZ

stylizacja żelowa paznokci u stóp ZOBACZ

Zabiegi pielęgnacyjne SPA ZOBACZ

 


Masz Pytanie? Napisz do nas wiadomość!

-
Data dodania: 08.10.2014